Без рубрики

גן לאומי בית גוברין-מרשה

קטגוריה: Без рубрики, תאריך הוספה: 23.12.2017,

בית גוברין היא עיר קדומה בשפלת יהודה, בין נחל גוברין לנחל מרשה, סמוך לקיבוץ בית גוברין. נזכרת בכתביו של יוסף בן מתתיהו (יוספוס פלאביוס) כ”בית גברי”, ובמקורות חז”ל כ “בית גובריא”. משמעו של השם בארמית הוא “בית הגברים”, וע”פ המדרש ישבו במערות סביב היישוב ענקים, ומכאן שמה. ביוני 2014 הכריז ארגון אונסק”ו על בית גוברין ומרשה הסמוכה כאתר מורשת עולמית.
בימיו של המלך הורדוס (37 עד 4 לפנה”ס) ירשה בית גוברין את העיר מרשה כבירת חבל אדומיאה (החבל השתרע מדרום הר חברון ושפלת יהודה עד בקעת באר שבע וערד). בשנות המרד הגדול (66 עד 70 לספירה) היה במקום ישוב יהודי שנהרס במסע הכיבוש של אספסיאנוס. אספסיאנוס הרג כ-10,000 איש מתושבי המקום ושבה כ-1,000. לאחר הכיבוש הרומי נותר בעיר חיל מצב, בזכות תנאי המקום הנוחים לחניית כוחות.

    
בימי המשנה והתלמוד הייתה בה קהילה יהודית גדולה, שהעמידה תנאים ואמוראים נודעים. במהלך הזמן פחת שיעורם של היהודים ביישוב, והכפר היהודי הפך ליישוב רומי בעל אוכלוסייה מעורבת. העיר נכללה בתקנתו של רבי יהודה הנשיא הפוטרת תושבי ערים מעורבות מתרומות ומעשרות – זאת על מנת לעודד יהודים להישאר בערים אלו. באמצע המאה השנייה הוקם בעיר אמפיתיאטרון ובהמשך הוקמו אמות מים – האחת מגיעה מהר חברון, השנייה הוקמה לאורך הדרך המובילה מהשפלה לירושלים. בשנת 200 העלה הקיסר ספטימיוס סוורוס את מעמדה של העיר לעיר פוליס, ושינה את שמה ל “אלווטרופוליס” – עיר בני החורין. אז עלה מעמדה של העיר והיא שלטה על מחוז רחב.
בתקופה הערבית הקדומה יורדה אלווטרופוליס מגדולתה, ושמה הפך ל”בית ג’וברין”, בהיגוי ערבי. במהלך המאות ה 8-9 נחצבו מערות הפעמון הגדולות של בית גוברין ושל לוזית, וע”פ חוקרים מסוימים חומר הגלם שימש לבניית העיר רמלה.
בית גוברין – מרשה הוא גן לאומי שהוכרז בשנת 1989 כדי לשמר את שרידיה המרשימים של העיר מרשה, המשך המחקר באתר ושימור החורש הטבעי. הגן הלאומי משתרע על שטח של 5,000 דונם ובו מערות רבות וחללים תת-קרקעיים מגוונים ושרידים ארכאולוגיים חשובים. בחלקו הדרומי והגבוה ביותר של הגן נמצא תל מרשה.

      

מרשה נזכרת ברשימת ערי יהודה בספר יהושע (יהושע ט”ו, מ”ד). לאחר גלות בבל ישבו עמים רבים במרשה – אדומים, צידונים, ובתקופה ההלניסטית ישבו בה אף דוברי יוונית. יוחנן הורקנוס כבש את העיר בשנת 112 לפני הספירה, תושביה התגיירו ועל-פי המסורת היא מקום מוצאו של הורדוס האדומי.
שעות פתיחה:
יום שבת 8:00–16:00
יום ראשון 8:00–16:00
יום שני 8:00–16:00
יום שלישי 8:00–16:00
יום רביעי 8:00–16:00
יום חמישי 8:00–16:00
יום שישי 8:00–15:00

טלפון: 08-681-1020
ניהול: רשות הטבע והגנים
הוכרז כאתר מורשת עולמית: 2014

מאמרים נוספים

ביטוח רפואי לתיירים השוהים בישראל – איילון חברה לביטוח בע”מ
קטגוריה: Без рубрики, תאריך הוספה: 22.03.2019

איילון חברה לביטוח בע”מ מציעה לתיירים השוהים במדינת ישראל ביטוח רפואי. השירותים רפואיים ניתנים באמצעות “שירותי בריאות כללית” באמצעות כרטיס מגנטי הניתן לכל מבוטח בדומה לאזרחים הישראלים החברים בקופה. מי יכול להצטרף לביטוח? # תושבי חוץ, בחורי ישיבה, בני נוער וסטודנטים, המגיעים לישראל למטרות בילוי, תיירות ולימודים לתקופות קצרות וארוכות. ...

המשך
ביטוח תיירים עבור תושבי חוץ הבאים לטייל בישראל בהראל – Tour & Care
קטגוריה: Без рубрики, תאריך הוספה: 04.02.2019

פוליסת ביטוח הבריאות של הראל לתיירים בישראל מעניקה למבוטחיה כיסוי עבור מבחר הוצאות רפואיות בעת אשפוז ושלא בעת אשפוז, כגון: ביקור אצל רופא מומחה, בדיקות, תרופות ועוד. לרשות המבוטח עומד מערך שירותי בריאות בפריסה ארצית, הכולל רופאים, מעבדות, מכונים ובתי מרקחת. פוליסת ביטוח הבריאות Tour & Care מיועדת לתיירים ולתושבים ...

המשך

לקרוא באתר